ATİK Vizyonu Dünyanın çeşitli coğrafyalarında bulunan Türkler ülkemizi en iyi şekilde temsil etmekteler. Önceleri gurbetçiler diye anılan insanlarımız bu gün bulunmuş oldukları ülkelerin de vatandaşlıklarını alarak, entegrasyonun en güzel örneğini yaşadıkları yerlerde sergilemekteler.
ATiK Tanıtım Videosu
İzmir ATiK İstişare Konseyi Başkanı
Rıfat SAİT
24.Dönem İzmir Milletvekili ve BASAM Başkanı
 
24.Dönem İzmir milletvekili

Rıfat Sait kimdir, Rıfat Sait, 6 Haziran 1966 tarihinde İzmir Buca’da Kosova göçmeni bir ailenin oğlu olarak doğmuştur. Babasının adı Sait, annesinin adı Sadiye’dir. Lise eğitimine kadar İzmir’de bulundu.

Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İngilizce İktisat Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını Balıkesir Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yaptı. Ayrıca Dokuz Eylül Üniversitesi Muhasebe Bölümü’nü de bitirmiştir.

Profesyonel iş hayatında 15 yıl, Siemens, Yaşar Holding, Işıklar Holding, Ülker ve Eczacıbaşı gibi birçok şirkette yöneticilik yapmıştır.

Sarı basın kartı sahibi olan Rıfat Sait çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. 26 Aralık 2007 tarihinde SR Basın Yayın Limited Şirketini kurdu.

Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir İl Stratejik Planlama Yürütme Kurulu Danışma Kurulu Üyeliğinde bulundu. Kosova Rumeli Derneği Başkan Yardımcılığı ile Balkan Araştırmalar Merkezi (BASAM) Başkanlığını yaptı.


Rıfat Sait, Balkanlarla ilgili birçok oluşumun kuruluşunda görev almış ve birçoğunda yöneticilik yapmıştır. Bu oluşumların içerisinde Balkan Dernekleri Federasyonu, Kosova Rumeli Derneği ve 170 sivil toplum örgütünün bir araya geldiği EESTOB) gibi konu hakkında en aktif çalışmaları yürüten sivil toplum kuruluşları da bulunmaktadır.

Balkan Günlüğü Gazetesi’nin imtiyaz sahibi olan Sait, Kanal 35 televizyonunda uzun bir süre Balkan Programlarının da yapımcılığını üstlenmiştir.

2002 yılında kurucu üyesi olduğu AK Parti’de siyasete girmiştir. AK Parti İl yöneticiliği, Seçim Koordinasyon Merkezi yöneticiliği ve İzmir Buca Belediyesi Meclis Üyeliği gibi görevlerde bulunmuştur.

2011 Yılında 24. Dönem AK Parti İzmir Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) seçilen SAİT, TBMM Dışişleri Komisyonu üyeliği ve Türkiye-Arnavutluk Dostluk Grubu Başkanlığı görevini sürdürmekte ve bu çatı altında Balkanlarla ilgili çalışmalarına devam etmektedir.

İyi düzeyde İngilizce ve Arnavutça bilen Rıfat Sait, Sevilay Sait ile evli ve 3 çocuk babasıdır.

İzmir ATiK Tanıtım Videosu
İzmir ATiK Ticaret ve İşbirliği Konseyi internet sitesi ASEL Kurumsal Hizmetler tarafından yapılmıştır.
Copyright © 2015 ASEL A.Ş.